یکی از مهم‌ترین فرایندهایی که نقش پررنگی را در زندگی بازی می‌کند، سیستم لوله‌کشی در تاسیسات مختلف است که در این سیستم فعالیت‌های زیادی برای ادامه روند آن انجام و پیاده می‌شود. اصطلاح “سندبلاست” شاید تنها یک واژه به نظر برسد، ولی درون آن مجموعه فعالیت‌های بسیار مهمی قرار دارد که برای آن‌ها برنامه‌ریزی می‌شود، که اکنون قصد داریم راجع به آن اطلاعات مهمی را به دست آوریم.

سند بلاست چیست؟

همه شما بارها نام ساب‌پاشی، ماسه‌پاشی یا اصطلاحات این چنینی را شنیده‌اید. ولی ممکن انجام فرآیند سندبلاست به گوشتان نخورده باشد. این نام در واقع یک واژه انگلیسی می‌باشد، که به معنای Sand ماسه و Blast انفجار و پرتاب است. رنگ‌آمیزی، یکی از مهم‌ترین فرآیندهایی است که برای زیبایی و پوشش‌دهی و حتی افزایش مقاومت سطوح مختلف اعم از آهنی، شیشه‌ای، سنگی، چوبی، فلزی و … به روی آن‌ها انجام می‌شود. ولی نکته‌ای که وجود دارد، این که این سطوح در اثر شرایط آب و هوایی گوناگون اعم از رطوبت، دما و فشار زیاد دچار تغییراتی شامل رسوب‌زدگی، ساییدگی، زنگ‌زدگی و تغییرات این چنینی شده‌اند.

ولی آیا از نظر شما با داشتن یک سطح ناهمسان و آسیب‌دیده می‌توان یک رنگ‌آمیزی عالی به روی آن‌ها پیاده کرد؟ قطعا این قابل انجام نیست. به همین دلیل قبل از آن، عملیاتی به نام سندبلاست به روی سطوح انجام می‌شود. به وسیله پرتاب شن و ماسه در اثر فشار زیاد هوا، به راحتی تمام رسوب‌ها، زنگ‌زدگی‌ها و ناصافی‌های سطوح از بین می‌رود و مانند روز اول تمیز شده و دیگر اثری از آلودگی و گرد و غبارها باقی نمی‌ماند. در واقع این کار با نهایت سرعت توسط سند بلاست کاران انجام می‌شود. مواد ساینده‌ای که در آن به کار می‌رود، سفت و سخت هستند و به مقدار قابل توجهی در تمیز کردن سطوح تاثیرگذار می‌باشند.

کاربرد سندبلاست

کاربرد سندبلاست

کاربرد سندبلاست

همانطور که راجع به آن توضیح داده شد، ساب‌پاشی یک فعالیت مهم و کاربردی است، که از زمان ابداع مورد محبوبیت زیادی قرار گرفت. به همین دلیل برای انجام فعالیت‌هایی اعم از زنگ‌زدایی، ماسه‌زدایی، رنگ‌برداری سطوح داخلی و خارجی قطعات و همچنین صیقل دادن آن‌ها، از این فرآیند استفاده می‌شود. البته لازم به ذکر که این فرآیند به دلیل کاربرد مهمی که دارد، در طیف بسیار گسترده‌ای مورد استفاده واقع می‌شود، که برخی از آن‌ها شامل پاکیزه نگه داشتن قالب‌های صنعتی، زبر کردن قطعات، عملیات لعاب‌کاری و تفلون‌کاری می‌باشد که هدف از انجام ماسه‌پاشی به روی آن‌ها توسط سند بلاست کار افزایش کیفیت این محصولات و طولانی کردن عمر آن‌هاست.

یکی دیگر از موارد استفاده و کاربرد این فرآیند، می‌توان به استفاده از آن در آماده کردن قطعات برای انواع آبکاری‌های صنعتی، تزئینی یا رنگ‌آمیزی اشاره کرد. همچنین نقش پر رنگ سندبلاست شیشه‌ای، سند بلاست چوبی، سند بلاست کاشی، سند بلاست سرامیک و سند بلاست ام‌دی‌اف برای حکاکی انواع نوشته و نقش‌های مختلف و برجسته‌کاری به روی این سطوح قابل انکار نیست، که بسیار مورد توجه قرار می‌گیرد.

تجهیزات سندبلاست

تجهیزات سندبلاست

تجهیزات مورد نیاز برای انجام سندبلاست

این به وضوح روشن است که هر فرآیندی برای انجام شدن، به خودی خود صورت نمی‌گیرد و در این راه به ابزارها، متریال‌ها و تجهیزات زیادی نیازمند است. از آنجایی که عملیات سند بلاست به وسیله مواد ساینده‌ای اعم از ماسه سیلیکا، گارنت، سرباره زغال سنگ، ساچمه و گریت، استارولیت، آلومینا و کاربید، دانه‌های شیشه و مواد سفت دیگری استفاده می‌شود، برای انجام آن به تجهیزات الزامی اعم از دیگ سنت بلاست،کمپرسور هوا و نازل سند بلاست نیازمند خواهد بود.

علاوه بر تجهیزات لازم، به افراد حرفه‌ای و آموزش دیده نیز نیاز دارد. از جمله مهم‌ترین تجهیزاتی که در این فرآیند به کار می‌رود، استفاده از وسایل ایمنی، اعم از کلاه، دستکش، عینک، ماسک دهان و بینی، لباس کار و … است، که از آسیب دیدن و بروز خطرات احتمالی جلوگیری می‌کند. همچنین برای انجام یک فرآیند بی‌نقص باید محیط اجرا آماده شود، تجهیزات مورد بررسی قرار بگیرد، پوشش محافظتی فراهم شود و محیط به اندازه کافی پاکسازی شود.

مقاله پیشنهادی : سند بلاست در محل / فوری و با قیمت مناسب

مزایای سندبلاست

از مزیت‌های مهم انجام این فرآیند می‌توان به موارد ذکر شده در زیر اشاره کرد:

 1. اجرای سریع و آسان
 2. تمیزکاری سریع و آسان
 3. کیفیت بالا
 4. تجهیزات کم
 5. هزینه پایین
 6. کاربردهای متعدد
 7. سازگاری با محیط‌زیست
مزایای سندبلاست

مزایای سندبلاست

منظور از اتاق سندبلاست چیست؟

برای آنگه عملیات ساب‌پاشی بتواند به نحو احسنت انجام شود، برای ساب‌پاشی از هر یک از سطوح مختلف با اندازه‌های گوناگون، باید اتاق مخصوصی در نظر گرفته و آماده شود. این اتاق در اصل یک کابین طراحی شده از اپراتورها و تجهیزات مورد نیاز است، که در اندازه‌های مختلف ساخته شده است. برخی از این اتاق‌ها در اندازه‌های بزرگ برای تمیزکاری واگن، تجهیزات صنعتی، ماشین‌آلات، خودرو، تجهیزات ساختمان‌سازی و هواپیما مورد استفاده قرار می‌گیرند.

در اصل طراحی اتاق سندبلاست وابسته به تجهیزاتی که در آن به کار می‌رود متفاوت است، که اجزای اصلی این اتاق شامل موارد ذکر شده در زیر می‌باشد:

 1. سیستم نگهدارنده یا محفظه
 2. سیستم سند بلاست
 3. دیگ سند بلاست
 4. سیستم جمع‌آوری گرد و خاک
 5. سیستم بازیابی ساینده

در نهایت بهتر بدانید در این فرآیند باید از متریال و مواد ساینده با کیفیت عالی استفاده کنید، زیرا کیفیت و جنس این مواد در ابعاد، چگالی، قابلیت بازیابی، سختی و شکل سطوح مختلف تاثیرگذار هستند. برای داشتن یک مدیریت عالی و بی‌نقص، سعی کنید تا تصمیمات درستی بگیرید تا منجر به پیشمانی نشود. تصمیمات درست نشانه موفقیت در انجام یک فرآیند سندبلاست عالی است.