سند بلاست خشک چیست و چه کاربردی دارد؟

سند بلاست خشک چیست

در صنایع مختلف فرآیندهای زیاد مهمی به کار برده می‌شود، که یکی از مهم‌ترین این فرآیندها رنگ‌آمیزی صنعتی به روی سطوح مختلف از جمله لوله‌های فلزی، سطوح چوبی، آهنی، شیشه‌ای و غیره است. برای آنکه رنگ‌آمیزی به روی این سطوح بتواند به نحو احسنت انجام شود، باید اصول و قواعدی تحت این عنوان رعایت شود. یکی از اصول مهم انجام فرآیند سند بلاست خشک است. شاید برای شما سوال پیش آید که منظور از انجام سند بلاست چیست. بهتر است ما را دنبال کنید تا با این اصطلاح به خوبی آشنا شوید.

سند بلاست خشک

 

سند بلاست خشک به چه معناست؟

انواع سطوح مختلف فلزی، چوبی، شیشه‌ای، آهنی و غیره، با گذشت زمان و تحت شرایط مختلف آب و هوایی نمی‌توانند مانند روز اول صاف، بدون گرد و غبار و آلودگی باقی بمانند. پس اگر نیاز باشد که آن‌ها را برای انجام کارهای صنعتی مهم رنگ‌آمیزی کرد، با وجود این شرایط نمی‌توان به نتیجه مطلوبی رسید. به این ترتیب، باید این سطوح سخت را تحت یک عملیات مهم به نام سند بلاست خشک مانند روز اول تبدیل کرد. این عملیات شاید با توجه به نامی که برای آن برگزیده شده، اندکی برای شما نامفهوم باشد. پس بهتر است بدانیم که اصلا سند بلاست چیست و چه کاربردی دارد.

یکی از انواع سندبلاست‌های شناخته شده معروف، سند بلاست خشک است، که در بسیاری از صنایع مختلف مورد استفاده واقع می‌شود. در واقع از این روش کاربردی، برای پاکسازی هر گونه آلودگی، گرد و غبار، زنگ زدگی و رنگ‌های از بین رفته سطوح و قطعات مختلف در ماشین‌آلات و ابزارآلات ساختمانی به کار برده می‌شود. همچنین از این روش برای مسطح کردن و هموار کردن سطح ناموزون استفاده می‌شود.

سند بلاست به روش خشک به معنای پاکسازی است، که بدون نم و رطوبت و تنها به وسیله ساب و سیلیس انجام ‌شود. برای انجام این خدمات باید از دستگاه‌های کمپرسور بسیار قوی هوا استفاده کرد، که بتواند عملیات پاکسازی را به صورت ایده‌آل پیاده کند و با خطا و مشکل مواجه نشود. اگر نام ساب‌پاشی نیز به گوشتان خورد تعجب نکنید، زیرا به عملیات سند بلاست، ساب‌پاشی نیز گفته می‌شود، که به معنای همان لایه‌برداری رنگ و زنگ اطلاق می‌شود.

نکته مهم در رابطه با کاربرد سند بلاست این است که این فرآیند تنها در موارد ذکر شده کاربرد ندارد، بلکه از آن در صنایع فلزی، تجهیزات صنعتی و ساختمان‌سازی اعم از پاک کردن ساختمان‌های آتش گرفته و دچار جرم نیز استفاده وسیعی می‌شود. همچنین برای آنکه خدمات سند بلاست خشک به صورت عالی اجرا شود، در آن از کمپرسورهای بسیار قوی برای مکش، هدایت و پرتاب مواد ساینده استفاده می‌شود. به کار بردن مواد ساینده در این فرآیند با توجه به متریال هر سطح متفاوت است، و نمی‌توان از یک نوع مواد ساینده خاص برای تمام سطوح استفاده کرد.

انواع سند بلاست خشک

سند بلاست یخ خشک

یکی از فرآیندهای سند بلاست که امروزه در صنایع مختلف جایگاه بسیار مهم و ویژه‌ای به دست آورده، سنت بلاستی است که بر پایه تصعید یخ خشک انجام می‌گیرد. این نوع عملیات به صورت باورنکردنی باعث از بین بردن تمام آلودگی‌های سطوح می‌شود. از جمله مهم‌ترین کاربردهای این نوع عملکرد، در صنایع ماشین‌آلات است. شاید تصور کنید که چگونه یخ خشک می‌تواند باعث از بین بردن این آلودگی شود. ما را دنبال کنید تا با این فرآیند هیجان‌انگیز آشنا شوید.

نحوه اجرا و کاربرد سند بلاست به روش یخ خشک

از آنجایی که یخ خشک از سختی زیادی برخوردار است، در لحظه برخوردار با سطح به دلیل انرژی جنبشی ایجاد شده، در دمای 79 درجه باعث از بین رفتن سطح آلوده در کسری از ثانیه می‌شود. این کاهش دما باعث انقباض و سست شدن آلودگی سطوح می‌شود. در نتیجه آلودگی و جرم را بدون هیچ آسیبی از روی سطح برمی‌دارد.  استفاده از این نوع سند بلاست خشک در فعالیت‌های گوناگونی کاربرد دارد که شامل موارد ذکر شده در زیر است:

  • انواع رنگ و پوستر و نوشته‌ها
  • انواع مواد چسبنده به روی سطوح
  • انواع رزین‌ها
  • انواع پلی فوم
  • قیر و آسفالت چسبیده به روی ماشین‌آلات صنعتی
  • انواع مختلف لاک‌های صنعتی
  • اورتان
  • انواع رنگ و اکسیدگی‌هایی که بسیار سطحی است.

نحوه اجرای سند بلاست خشک به روش تصعید یخ خشک، به این صورت است که با برخورد کردن یخ خشک به روی سطوح، آلودگی‌ها در لحظه برخورد از فاز جامد به فاز مایع تبدیل شده و به صورت ناگهانی از بین می‌روند. به همین دلیل این روش از محبوبیت زیادی در صنایع مختلف برخوردار است.

سند بلاست خشک چیست

اگر به دنبال این هستید که برترین خدمات سند بلاست خشک در تهران را برای پروژه خود تهیه کنید، بهتر است اندکی وقت و زمان خود را صرف جست و جو برای یک برند شناخته شده کنید. قیمت سند بلاست خشک معمولا به دلیل شرایطی اعم از میزان سطح، نوع سطح، میزان مورد نیاز مواد ساینده، کیفیت خدمات ساب‌پاشی و رنگ‌آمیزی صنعتی متغیر است. ولی اگر به سایت برندهای شناخته شده مراجعه کنید، می‌توانید بهترین تجهیزات سند بلاست خشک را برای پروژه خود تهیه کنید.