سند بلاست چیست ونکات مربوط به آن

انواع سندبلاست

در اطراف ما اصطلاحات زیادی برای انجام فرآیندهای مهم به کار برده می‌شود، که یکی از مهم‌ترین این اصطلاحات پر کاربرد، واژه سند بلاست است. ممکن خیلی از شما تا به حال این نام به گوشتان نخوره باشد، و ندانید که اصلا چه معنایی دارد و در چه مواقعی به کار برده می‌شود. از آنجایی که ما در دنیای زندگی می‌کنیم که روز به روز در حال پیشرفت است، باید با هر چه که در اطراف ما اتفاق می‌افتد، آشنایی داشته باشیم. در این مقاله قصد داریم اندکی راجب به این فرآیند مهم بحث و گفت و گو کنیم.

سند بلاست چیست؟

رنگ‌کاری یک فرآیند مهم است، که به روی سطوح مختلف چوبی، شیشه‌ای، آهنی، فلزی، سنگی و هر متریال دیگری انجام می‌شود. اما تا به حال به این فکر کرده‌اید که اگر این سطوح تمیز و صاف نباشد، چطور می‌توان عملیات رنگ‌کاری را به روی آن پیاده کرد؟! دقیقا اینجاست که  این فرآیند  باید به روی سطوح با متریال‌های مختلف انجام شود.

سندبلاست

 

شاید بپرسید که این فرآیند دقیقا چه کاری انجام می‌دهد؟ همانطور که گفته شد، یکی  از کارهای که به روی سطوح مختلف برای رفع ناصافی‌ها انجام می‌شود، عملیات ساب پاشی یا همان به اصطلاح سند بلاست است. به این صورت که ذرات بسیار ریز ساینده، مانند شن و ماسه برای صاف کردن سطح مورد نظر، با فشار زیاد به روی متریال موجود پاشیده می‌شود؛ و هر نوع گرد و غبار، آلودگی و مواد کهنه‌ای که به روی سطح قرار گرفته را از بین می‌برد.

ذرات ساینده و مهمی که برای پاک‌سازی استفاده می‌شود، موادی اعم از ماسه سیلیس، اکسید آلومینیوم، مس باره، خرده شیشه، ساچمه، ذرات ریز فولادی، ماسه سرامیک و کربید سیلسیم است؛ که همه آن‌ها برای آن که بتوانند کار خود را به نحو احسنت انجام دهند، از ویژگی‌های مهمی اعم از سختی، مقاومت، چگالی و سایزهای مختلف و ایده‌آلی برخوردار هستند. در واقع این روش یک ایده و خلاقیت عالی برای هموار کردن و شکل‌دهی به سطوح مختلف است. استفاده از سند بلاست برای صیقل‌کاری یک روش کاربردی کم‌هزینه و پر بازده در میان افراد است.

کاربرد سندبلاست

 

تجهیزات مورد نیاز برای سند بلاست

برای آنکه این فرآیند بتواند به صورت عالی و بدون ایجاد هیچ مشکلی توسط سنت بلاست کار انجام شود، بهتر است بدانید که این کار به خودی خود انجام نخواهد شد. برای انجام این فرآیند به تجهیزات الزامی اعم از دیگ سنت بلاست،کمپرسور هوا و نازل سند بلاست نیازمند خواهد بود.

انواع سند بلاست

از آنجایی که سطوح مختلف از متریال‌های گوناگونی تشکیل شده، برای صاف کردن آن به سند بلاست‌های نیازمند است، که مخصوص آن متریال طراحی شده باشد. به این صورت انواع سند بلاست چوب، سند بلاست شیشه، سند بلاست فلز، سندبلاست لوله، سند بلاست سنگ و سند بلاست آهن برای انجام این کار ساخته شده است.

علاوه بر انواع سند بلاست نام برده شده، نوع دیگری از این محصول وجود دارد که به آن سند بلاست سیار گفته می‌شود. همانطور که می‌دانید به تجهیزاتی که قابل حمل به مکان‌های گوناگون برای استفاده باشد، سیار گفته می‌شود. از این نوع تجهیزات زمانی می‌توان استفاده کرد که قطعات به اندازه‌ای بزرگ باشد که امکان حمل آن‌ها وجود نداشته باشد. به این صورت تجهیزات مورد نیاز سایش سطح مورد نظر، توسط متخصص به محل تعیین شده اعزام می‌شود.

کاربرد و مزایای سند بلاست

 • آماده‌سازی سطوح برای رنگ‌آمیزی و انواع آبکاری صنعتی و تزئینی
 • تمیزکاری و مات کردن سطوح
 • ماسه‌زدایی، زنگ‌زدایی و رنگ‌زدایی سطوح
 • زبرکاری سطوح برای انجام عملیات تفلون‌کاری و لعاب‌کاری
 • حکاکی و برجسته‌کاری بر سطوح چوبی، شیشه‌ای، ام دی اف، سرامیک و کاشی
 •  
 • اجرای سندبلاست

نکات مهم در اجرای سند بلاست

 1. برای اجرای این فرآیند پرکاربرد، نکات بسیار مهمی مدنظر قرار دارد، که باید به آن‌ها توجه کنید. چیزی که بیشتر از همه باید در این فعالیت در اولویت قرار دهید، استفاده از تجهیزات ایمنی و کاربردی است. از آنجایی که مواد ساینده سند بلاست از داخل دستگاه و از نازل با سرعت زیادی خارج می‌شود، ممکن است با پوست تماس پیدا کند؛ به این ترتیب به این تجهیزات ایمنی احتیاج پیدا خواهید کرد. این تجهیزات ممکن است در هر شکافی وارد شده، و آسیب‌های جدی به وجود آورد. به همین دلیل استفاده از عینک محافظ، ماسک، دستکش کار و روپوش‌های ضخیم و مخصوص حتما توصیه می‌شود.
 2. مواد ساینده از عوامل مهم انجام این فرآیند و اجرای آن است، به همین دلیل این مواد باید در یک کیفیت عالی و بالا تهیه شود. هر چه مواد از کیفیت بیشتری برخوردار باشد، محیط مورد نظر را می‌توان خیلی راحت‌تر تمیز کرد.
 3. در کف محلی که این عملیات را می‌خواهید انجام دهید، بهتر است پوشش پلاستیکی قرار دهید، زیرا این باعث سرعت عمل بیشتر و تمیز شدن بهتر سطح خواهد شد.
 4. میزان فاصله دستگاه سند بلاست باید با سطح مورد نظر متعادل باشد تا مشکلاتی اعم از محدودیت صافکاری و یا پخش شدن متریال دستگاه را به وجود نیاورد.
 5. فشار هوا نیز یکی از عوامل مهم در انجام این فرآیند است، که باید متناسب با محیط به بهترین نحو تنظیم شود.

اگر تا آخر این مقاله همراه ما بوده‌اید، بهتر است بدانید که تهیه این دستگاه و انجام آن نیاز به تجربه خاص و مهارت ویژه دارد. به این ترتیب، برای داشتن یک مدیریت عالی بهتر است این دستگاه را در هزینه عالی در برندهای شناخته شده تهیه کنید.

انواع سندبلاست