سند بلاست فلزات

سند بلاست فلزات

اگر فعالیت‌هایی که در اطراف ما شکل می‌گیرند، بدون برنامه‌ریزی و هدف باشند، قطعا نمی‌توانند نتیجه مطلوبی را به همراه داشته باشند. به این ترتیب، هر کاری که در دنیا انجام می‌شود، در زندگی انسان‌ها تاثیرگذار است و باید برای جلوگیری از آسیب به زندگی افراد در بهترنی نحو انجام شود. همانطور که می‌دانید سیستم‌های گوناگونی در حال فعالیت هستند که یکی از مهم‌ترین آن‌ها رنگ‌آمیزی سطوح مختلف اعم از فلزات است. بخش عظیمی از امکاناتی که در اطراف ما وجود دارند، را فلزات تشکیل می‌دهند. همه شما بارها سطوح فلزی گوناگونی را در اطراف خود دیده‌اید، که بر اثر گذر زمان و شرایط نامساعدی مانند رطوبت، خوردگی، ساییدگی، دما و فشاز زیاد و … دچار آسیب شده‌اند. ولی تا به حال به این فکر کرده‌اید که برای جلوگیری از این آسیب چه باید کرد؟ برای رهایی از این مشکل، یک روش متداول و پرکاربرد طراحی شده که آن هم رنگ‌آمیزی این سطوح می‌باشد؛ ولی از آنجایی که هر کاری که در چرخه طبیعت صورت می‌گیرد به خودی خود انجام نمی‌گیرد و به کمک تجهیزات دیگری نیز نیازمند است، قبل از عملیات رنگ‌کاری نیز باید فرآیندی به نام سندبلاست فلزات به روی این سطوح پیاده شود.

سندبلاست فلزات به چه معناست؟

فرآیند سند بلاستی که به روی سطوح فلزات قابل انجام است، معمولا به معنای اکسیدبرداری و  رنگ‌برداری از روی سطوح می‌باشد. همانطور که ذکر شد، فلزات به دلیل شرایط سختی که تحت آن قرار می‌گیرند، دچار آسیب‌های زیادی می‌شوند، به همین دلیل برای رنگ‌آمیزی ابتدا لازم تا عملیات تمیزکاری و صافکاری به روی فلزات انجام شود و آن‌ها را به حالت اولیه خود بازگرداند. نام علمی فرآیند سند بلاست به روی فلزات، اکسید آهن نیز می‌باشد که در میان صنایع به این نام شهرت پیدا کرده است.

نکته‌ای که مهم این است که فرقی نمی‌کند این سطوح چه چیزهایی باشند، از دستگاه‌های صنعتی کارخانه‌ای گرفته تا توربین‌ها و لوله‌های نفت و گاز که از متریال فلز ساخته شده‌اند، ممکن است طی یک واکنش شیمیایی دچار آسیب شوند، به همین دلیل نیاز تا روش سندبلاست فلزات به روی آن انجام شود. به این وسیله می‌توان این تجهیزات فلزی را از آسیب در امان نگه داشت و عمر آن‌ها را طولانی مدت و افزایش داد.

برای آنکه بتوان این تجهیزات را از واکنش‌های شیمیایی نجات داد، و به نوعی تنها راهی که می‌توان هر چه سریع‌تر این فلزات را از آسیب حفظ کرد، انجام عملیات سندبلاست سطوح فلزی خواهد بود، که سال‌هاست که مورد استقبال زیادی قرار گرفته و به محبوبیت رسیده است. به این وسیله انواع مواد ساینده با فشار هوا توسط تجهیزات لازم به روی سطوح فلزی پرتاب می‌شود که باعث تمیزکاری و صافکاری سطوح خواهد شد.

مزایا سند بلاست فلزات

تجهیزات مورد نیاز برای عملیات سندبلاست فلزات

از آنجایی که این تجهیزات را نمی‌توان مدت زیادی در شرایط سخت قرار داد و باید به گونه‌ای آن‌ها را حفظ کرد و عملیات سند بلاست را به روی آن‌ها پیاده کرد، زیرا به گونه‌ای نباید وقت را تلف کرد. به این وسیله برای انجام فرآیند و مکانیزم مهم سند بلاست به روی فلزات، ابتدا مواد و متریال لازم را در یک دستگاهی به نام کمپرسور ریخته و سپس مواد ساینده را به وسیله یک پاشنده و یا پیستوله به روی سطوح می‌پاشند. در واقع وجود کمپرسور، پاشنده یا پیستوله برای انجام این فرآیند لازم و ضروری است و بدون آن‌ها نمی‌توان این کار را به سرانجام رساند. عملیات سند بلاست وظیفه مهمی اعم از تمیزکاری، آماده‌سازی سطوح، زنگ‌بری، رسوب‌زدایی و …. را به روی فلزات به عهده دارد.

انواع سندبلاست فلزات

برای آنکه فلزات بتوانند به نحو احسنت صافکاری و تمیزکاری شوند و به حالت اول بازگردند، انجام این فرآیند به وسیله انواع سندبلاست فلزی قابل انجام است. انواع سند بلاست به روی فلزات در مراحل ذکر شده در زیر قابل انجام خواهد بود:

  1. سندبلاست فلزی خشک

در این روش برای از بین بردن زنگ‌زدگی و آسیب‌هایی که به روی فلزات صورت گرفته، ذرات شن، ماسه و فلز را به وسیله فشار هوا و به کمک تجهیزات لازم به روی سطوح می‌پاشند. استفاده از این روش از مزیت‌های مهمی برخوردار که شامل پاکسازی سطوح فلزی از روغن و مواد نفتی، یکدست کردن سطوح، پاکسازی لایه‌های اضافی و رفع اثر آتش‌سوزی می‌باشد.

پیشنهاد ویژه : سندبلاست خشک

 

سند بلاست فلزات

  1. سندبلاست فلزی تر

روش سند بلاست فلزی تر به این شکل صورت می‌گیرد که با استفاده از فشار آب ذرات سیلیس، شن و فلز را برای پاکسازی به روی سطوح می‌پاشند. این روش اندکی بی‌شباهت به روش ذکر شده در بالا نیست، ولی تفاوت‌های نیز در آن وجود دارد که شامل موارد ذکر شده در زیر می‌باشد:

  • استفاده از روش سند بلاست تر سرعت عمل بالاتری نسبت به روش خشک دارد.
  • به دلیل آنکه در این پاکسازی از فشار آب استفاده می‌شود، بعد از این عملیات نیازی به شست و شوی سطوح مورد نظر نیست.
  • سطح فلز را به دلیل حرارت خراب نمی‌کند و سطح بهتری را برای رنگ‌آمیزی آماده می‌کند.
  • از این روش برای سطوح دیگر نیز می‌توان بهره برد.
  • هزینه این روش کمتر است و با محیط‌زیست سازگاری دارد.
  • انجام این روش بسیار راحت می‌باشد.

سندبلاست فلزات یکی از روش‌های متداول و رایج در میان صنایع گوناگون است، که نمی‌شود اهمیت و ارزش آن را نادیده گرفت.

قیمت سند بلاست فلزات