سندبلاست لوله

سند بلاست لوله

فرآیندهای مهمی در سیستم لوله‌کشی اعم از رنگ‌آمیزی یا پوشش‌دهی لوله‌ها انجام می‌گیرد؛ که قبل از پیاده‌سازی این فرآیند، باید عملیات مهمی به نام سندبلاست لوله انجام شود. شاید این نام برای شما تازگی داشته، و برای بار اول است که آن را می‌شنوید، ولی نگران نباشید زیرا در این مقاله قصد داریم اطلاعات کاملی راجب به این موضوع به دست آوریم. هر حرفه‌ای که در دنیا انجام می‌شود، قطعا برای یک فرآیند مهم است، زیرا هیچ کاری بدون دلیل انجام نمی‌شود.

سندبلاست لوله چه معنایی دارد؟

معمولا بخش‌های داخلی و خارجی لوله‌ها به دلیل شرایط آب و هوایی اعم از رطوبت، دما و فشار زیاد دچار زنگ‌زدگی و آلودگی می‌شوند. اما نکته‌ای که حائز اهمیت قرار دارد، این است که لوله‌ها با چنین وضعیتی قادر به استفاده نیستند. به همین دلیل تحت یک فرآیند و به کمک تجهیزات ویژه و خاصی باید برای پاکسازی و ساییدن این آلودگی و زنگ‌زدگی‌ها اقدام کرد. به این ترتیب به این فرآیند مهم سند بلاست لوله گفته می‌شود.

ما در یک مقاله به طور کامل درباره ی سندبلاست صحبت کرده ایم. میتوانید از مقاله سندبلاست چیست و نکات مربوط به آن استفاده کنید.

سند بلاست لوله

استفاده از دستگاه سندبلاست لوله یکی از کارآمدترین روش‌ها برای زدودن این آلودگی و زنگ‌زدگی‌ها در بخش‌های داخلی و خارجی لوله است. به همین دلیل تقریبا 90 درصد لوله‌ها قبل از آنکه مورد رنگ‌آمیزی و پوشش‌دهی قرار بگیرند، باید عملیات سندبلاست به روی آن‌ها انجام شود. بعد از اینکه این فرآیند به صورت دقیق و عالی انجام شد، یک سطحی صاف و بدون آلودگی برای رنگ‌آمیزی خواهیم داشت.

از آنجایی که عملیات سندبلاست داخل لوله و خارج لوله باید به نحو احسنت انجام شود، باید شرایطی فراهم باشد تا بتوان انواع لوله‌ها با قطور بزرگ و کوچک را پاکسازی کرد. برای آنکه بتوان این کار را بدون نقص انجام داد، باید فردی را انتخاب کرد که مهارت و تخصص ویژه این کار را داشته باشد. همچنین محل مورد نظر باید برای جلوگیری از هر گونه آسیب، مجهز به تجهیزات ایمنی، دستگاه و تهویه هوا  باشد.

اجزای به کار رفته در سندبلاست لوله چه چیزهایی هستند؟

ذرات ساینده‌ای که در داخل دستگاه سندبلاست لوله به  کار برده می‌شود، برای آنکه بتواند نتیجه مطلوبی داشته و فرآیند صافکاری را به صورت ایده‌آل انجام دهد، باید از بهترین مواد درجه یک، اعم از ذرات ماسه و سیلیس تشکیل شده باشد. همچنین دستگاه هوا و کمپرسور که برای ایجاد فشار در این دستگاه استفاده می‌شود، یکی از مهم‌ترین تجهیزات این فرآیند به حساب می‌آید که باید در کیفیت عالی تهیه تا اثرات مخربی را به همراه نداشته باشد.

اغلب اوقات برای سند بلاست لوله از اجزای مهم دیگری اعم از گارنت، سرباره و اکسید آلومینیوم که درون دستگاه ریخته می‌شود نیز استفاده خواهند کرد؛ که با پاشش این مواد با فشار هوای بالا عملیات مهم پاکسازی به روی انواع متریال‌های فلز، چوب، شیشه، آهن، سنگ و غیره انجام می‌شود. این عملیات آن چنان سریع انجام می‌شود که بعد از آن هیچ گونه آلودگی به روی متریال مورد نظر مشاهده نمی‌کنید. به همین دلیل فرآیند سند بلاست به یکی از عالی‌ترین و پرکاربردترین عملیات‌ها در صنایع مختلف تبدیل شده است.

اجرای دقیق سندبلاست لوله به چه صورت است؟

اگر این عملیات با مهارت کامل انجام شود، هیچ مشکلی پیش نخواهد آمد. مجهز بودن دستگاه سند بلاست لوله از اهمیت زیادی برخوردار است که باید به آن توجه ویژه داشت. صنایعی که به طور اختصاصی در این فرآیند فعالیت می‌کنند، از بهترین تجهیزات سند بلاست روز دنیا برخوردار هستند. نحوه اجرای سند بلاست در این کارخانه‌ها، به این صورت است که برای صافکاری لوله‌های قطور و باریک، از یک دستگاه سندبلاست و دستگاه هوای فشرده مجهز به توربین موتوردار استفاده می‌کنند.

دستگاه هوای فشرده سند بلاست به صورتی طراحی شده، که به راحتی می‌تواند 6 لوله را به طور همزمان و در قطر 8 اینچ پاکسازی کند. لوله‌ها به ترتیب وارد محفظه کابین دستگاه شده، و پس از پایان فرآیند از طرف دیگر دستگاه خارج می‌شوند. ذرات و غبار ساینده شده نیز در یک سیستم جمع‌آوری کننده در عقب دستگاه وارد شده و فرآیند به اتمام می‌رسد. تمام تجهیزات و ملزوماتی که در این فرآیند سند بلاست لوله به کار برده می‌شوند، باید به صورتی باشد که به طور همزمان بتواند این راندمان مهم را هم برای سطوح داخلی و هم برای سطوح خارجی لوله اجرا کند.

اگر برای پروژه سند بلاست خود به دنبال یک گروه و مجموعه صنعتی ایده‌آل و بدون نقص هستید، ابتدا باید یک برند شناخته شده و مطرح را پیدا کنید. تنها در این صورت است که می‌توانید با  ارزنده‌ترین قیمت سندبلاست لوله پروژه خود را به نحو احسنت به اتمام برسانید. با مراجعه به سایت‌های قابل اعتماد می‌توانید از قیمت هر متر مربع سند بلاست، اجرای سند بلاست و دستمزد و سایر موارد اطلاعات دقیق کسب کنید.

طرز کار سند بلاست لوله

با صرف اندکی وقت و حوصله به راحتی می‌توانید یک پروژه عالی در رابطه با سندبلاست لوله داشته باشد. تنها کافی است تحقیقات خود را در این زمینه کامل کنید و بدون آگاهی دست به هیچ گونه اقدامی نزنید. در این صورت می‌توانید یک مدیریت عالی و منحصر به فرد داشته باشید.